Mars
Viete, že:
- bol pomenovaný podľa rímskeho boha vojny zrejme kvôli jeho načervenalému zafarbeniu
- obehne okolo Slnka raz za 687 dní, takže rok je tam skoro dvakrát dlhší ako na Zemi
- jeho vzdialenosť od Slnka sa mení od 207 do 249 miliónov kilometrov
- jednu otočku okolo svojej osi vykoná za 24 hodín 37 minút a 23 sekúnd, takže dĺžka dňa na Marse sa podobá dĺžke pozemského dňa najviac spomedzi všetkých planét Slnečnej sústavy
- priemer Marsu je 6 794 km, to je zhruba polovica priemeru Zeme
- má medzi všetkými planétami v Slnečnej sústave najprijateľnejšie klimatické podmienky na povrchu v porovnaní so Zemou
- atmosféra planéty je veľmi riedka
- vyskytujú sa tu pomerne veľké rozdiely medzi dňom a nocou. Na rovníku sa teploty bežne pohybujú zväčša od -90 do -10 °C. Ale teplota vrchnej vrstvy pôdy môže na niektorých miestach dosiahnuť cez deň až okolo 30 °C.
- na planéte občas dochádza k mohutným prachovým búrkam
- povrch Marsu je sčasti pokrytý krátermi, ale nachádzajú sa tu aj obrovské roviny takmer bez kráterov
- vyskytujú sa tu obrovské sopky, ktoré nemajú obdobu na Zemi. Najväčší vulkán v Slnečnej sústave - Olympus Mons dosahuje výšku viac ako 20 km nad okolitým terénom.
- okolo planéty obiehajú dve prirodzené družice, mesiace Phobos (v preklade strach) a Deimos (v preklade hrôza)
- Mars bol skúmaný mnohými kozmickými sondami. Medzi najúspešnejšie patria nepochybne Viking 1 a 2, ktoré poskytli detailné snímky povrchu planéty, merali teplotu, tlak, rýchlosť a smer vetra, priniesli odpoveď na mnoho otázok, ale odpoveď na otázku, či je na Marse život, nepoznáme dodnes.
Poslali sme naše mená na MARS
Ako? No predsa v špeciálnom čipe americkej prieskumnej sondy InSight, ktorá bude skúmať vnútornú štruktúru planéty. Okrem iného zistí aj to, či je jadro MARSU pevné alebo tekuté ako to zemské. Sonda InSight je vybavená seizmografom na meranie zemetrasenia a seizmických vĺn. Tieto merania prebehnú na Marse po prvýkrát (pozri viac).
Viete, ako asi vyzerajú Marťania? Možno práve tak, ako ich zobrazili naši kamaráti z českej posádky. Podľa ich príkladu sme sa aj my pohrali so svojimi menami a takto to dopadlo: