Časť psychologická

Trénujeme:

a) trpezlivosť: 

Príslovie o tom, že "trpezlivosť, ruže prináša", pozná určite každý. Potrebujeme ju všade - či stojíme v rade pri pokladni, čakáme u lekára, na dopravný prostriedok či meškajúceho kamaráta... Viaceré odborné štúdie hovoria o tom, že trpezliví ľudia dokážu nielen omnoho lepšie zvládať stres, ale majú aj tendenciu viac spolupracovať, sú empatickejší, spravodlivejší, aj zhovievavejší - dokonca menej sebeckí. A práve to sú vlastnosti nevyhnutné na prežitie v uzavretom priestore, akým je aj vesmírna raketa. Preto sme do výcviku budúcich kozmonautov zaradili i niekoľko cvičení, ktorými by sme túto ľudskú vlastnosť posilnili.

Výborným pomocníkom nám v našom snažení bola aj prvá úloha, ktorú sme dostali od kamarátov zo Stráže - vystrihnúť päťcípu hviezdu jedným strihom. Musíme sa priznať, že hoci nám k tejto úlohe priložili aj veľmi prehľadný videonávod, mali sme s ňou čo robiť. Po opakovaných neúspešných pokusoch sa nám však (aspoň niektorým) podarilo úspešne toto zadanie zvládnuť.

A po splnení jednej úlohy nasledovala ďalšia. Tentokrát sme mali nakresliť päťcípu hviezdu jedným ťahom. Z jednej hviezdy však boli tri, potom päť, až nakoniec sme mali jedným ťahom vytvoriť celé súhvezdie. Hlavnou podmienkou bolo, aby sme pri kreslení nezdvihli ceruzku z papiera a neprešli po žiadnej čiare dvakrát. Hoci sme poctivo trénovali každý deň, nie každému sa túto úlohu podarilo splniť. Kto sa však nerád vzdáva, môže si túto hviezdnu úlohu potrénovať ešte doma (Hvězdy jedním tahem).

Vďaka našim českým kamarátom sme sa dozvedeli aj to, že okrem hviezd sa rovnakým spôsobom dajú kresliť aj rakety. Tentokrát nám to však už netrvalo tak dlho. Veľmi rýchlo sme prišli na to, že najdôležitejšie je nájdenie bodu, z ktorého sa má začať kresliť. Vyskúšajte si to s nami (Raketa jedním tahem):

b) rýchlosť: 

Približne pred 14 miliardami rokov nastal vo vesmíre v nepredstaviteľne krátkom čase (asi za bilióntinu z bilióntiny sekundy) výbuch, známy pod názvom "Veľký tresk" (Big Bang). Bol to okamih vzniku vesmíru, ktorý mal neuveriteľne vysokú teplotu, no hneď sa začal prudko rozpínať a chladnúť.

My smerovnakým názvom označili hru, v ktorej ide predovšetkým o rýchlosť tela i ducha. Je určená pre dvoch hráčov, ktorí musia v čo najkratšom čase odpovedať na určitú otázku. Neodpovedajú však slovne, ako sme väčšinou zvyknutí, ale rýchlym "tresknutím" na správnu odpoveď, ktorá je napísaná na tabuli. Na tento účel sme použili klasické mucholapky, ktoré sú na túto hru ako stvorené. O tom, že v tejto hre našli deti okamžité zaľúbenie, svedčí fakt, že si ju vyžadujú hrávať každú hodinu :o). Vyhráva ten, koho mucholapka sa dotkne skôr správnej odpovede. Nakoľko túto hru využívame v úvode vyučovacej hodiny ako rozcvičku, prináša nám okrem zábavy aj bleskové zopakovanie a precvičenie doterajších vedomostí (momentálne násobkov č.2):

Rýchlosť a postreh si členovia slovenského kozmotímu pravidelne precvičujú aj pomocou "Raketového preteku", ktorý hrávajú už od prvej triedy. Každý člen posádky vlastní svoju raketu s príkladmi, ktoré predstavujú zložitý mechanizmus, vďaka ktorému dokáže raketa opustiť štartovaciu rampu a vyletieť niekoľko stoviek kilometrov do vesmírnych výšav. Úlohou každého majiteľa rakety je vypočítať príklady na raketke čo najrýchlejšie a po vypočítaní ju okamžite umiestniť na štartovaciu rampu. Pozor, do vesmíru však môžu štartovať len tie rakety, ktoré majú všetky systémy správne nastavené, čiže tie, na ktorých sú všetky príklady vypočítané bezchybne. Takto sa naši kozmonauti zdokonaľujú nielen v rýchlosti počítania, ale sú vedení aj k spätnej kontrole, aby na úkor rýchlosti neprišli o možnosť štartovať.

c) logické myslenie:

Na podporu a rozvoj logického myslenia slovenských astronautov sme použili "vesmírny hlavolam" od českých partnerov. Po vystrihnutí všetkých jeho častí bolo našou úlohou prevliecť ich navzájom tak, aby tvorili jeden celok (maketa, videonávod na zloženie). 

Keďže tréning logického myslenia nie je jednorazovou záležitosťou, pokračovali sme v jeho cibrení aj prostredníctvom "kozmouholníka"- osemuholníka s kozmickými výjavmi. Po jeho rozstrihaní bolo našou úlohou čo najrýchlejšie poskladanie do pôvodnej podoby. Keďže sme si úmyselne tento tvar nevyfarbili, museli sme našu pozornosť sústrediť len na tvary, ktoré po správnom zložení zobrazovali planéty, súhvezdia či iné vesmírne objekty (maketa). 

d) prekonanie "ponorkovej choroby"

Ľudská psychika je krehká a na každého z času na čas doľahne pocit samoty, depresia, či zlá nálada. O "ponorkovej chorobe" vedia svoje i kozmonauti, ktorí sú nútení stráviť v malom uzavretom priestore i niekoľko mesiacov. Vyrovnať sa s dlhodobou izoláciou človeka od okolitého sveta by mohlo pomôcť domáce zvieratko. Keďže v kozmickom priestore je chov zvierat nereálny, našli sme náhradné riešenie. Je ním COSMO - ROBO - DOG, psí miláčik, ktorý vás nepustí z dohľadu. Pozrite sami:

e) postreh:

Súťažili sme, kto najrýchlejšie nájde jediného klauna, ktorý sa mračí. Víťazom sa stal Jakub Janco s časom 3 sekundy.

Na cibrenie postrehu je zameraná aj spoločenská hra s názvom  Veselý hviezdičkový súboj. Zhotovili sme si ju podľa návodu, ktorý nám poslali naši českí kamaráti. Veľmi rýchlo sme si osvojili pravidlá a pustili sa do hry:

Aby však svojím vzhľadom pripomínala skutočnú kartovú hru, museli sme okrem prednej strany s hviezdičkami doplniť aj tú zadnú. Preto sme vyhlásili medzi oboma posádkami súťaž "O najkrajšiu zadnú stranu hracích kariet". Tu sú naše návrhy, ktoré sme vytvorili v skicári:

Do 18.3. prebiehalo hlasovanie, v ktorom sme mohli vyberať spomedzi 24 súťažných obrázkov.  12 sme vytvorili my a 12 nakreslili naši českí kamaráti. A tu sú víťazi - Známe vítěze hlasování o nejhezčí zadní stranu karetní hry.

f) prepojenie oboch hemisfér

- ľavá ruka kreslí trojuholník a pravá ruka kreslí kruh a naopak
- ľavá ruka klope rovno na hlavu a pravá ruka hladí brucho kruhovitým pohybom a naopak

g) riešenie krízových situácií

Česká posádka nám poslala "zapeklitú" vesmírnu úlohu:

Po dlhom radení sa v skupinách a spoločnej diskusii na záver sme sa dohodli na takomto usporiadaní:

  1. Dve 50 kg nádrže s kyslíkom (mali by sme čo dýchať)
  2. 25 litrov vody (mali by sme čo piť)
  3. Koncentrovaná potrava (mali by sme čo jesť)
  4. Taška prvej pomoci s injekčnými ihlami (ak by sme boli pri stroskotaní kozmickej lode ranení)
  5. Prijímač a vysielač s frekvenčnou moduláciou na slnečné batérie (vyslali by sme na Zem správu o našom stroskotaní)
  6. 50 stôp nylonového lana (zviazali by sme sa navzájom, lebo Mesiac má menšiu gravitačnú silu ako Zem)
  7. Signálne rakety (vystrelili by sme v prípade potreby, keby bola záchrana na dohľad)
  8. Hviezdna mapa mesačnej oblohy (na orientáciu, aby sme sa vedeli dostať k materskej lodi)
  9. Samonafukovací záchranný čln (použili by sme na prepravu vecí, príp. ranených)
  10. Padákový hodváb (po pravde, nevedeli sme si ani len tipnúť jeho využitie, tak sme ho dali ako neutrálny predmet približne do stredu medzi najužitočnejšie a najzbytočnejšie predmety)
  11. Prenosné vykurovacie teleso na slnečnú batériu (aby sme nezamrzli, lebo teplota na Mesiaci je nižšia ako na Zemi. Len si nevieme predstaviť, ako by sme všetci dokázali využívať teplo, ktoré by vyžarovalo. Zrejme by sme ho všetci obstúpili a pohybovali by sme sa okolo neho v tesnej skupine :o).
  12. Krabica dehydrovaného mlieka (keď máme vodu a potravu, bez mlieka by sme sa asi aj zaobišli)
  13. Dve pištole ráže 7,62 mm (v prípade nebezpečenstva, ktoré je ale zrejme na Mesiaci veľmi malé)
  14. Magnetický kompas (kompas ukazuje magnetický pól Zeme, a preto je nám na Mesiaci asi zbytočný)
  15. Krabička zápaliek (oheň horí vďaka kyslíku, predpokladáme, že na Mesiaci by teda horieť nemohol)

Sme si istí, že skutoční astronauti by sa nad našimi odôvodneniami pousmiali. My však máme o vesmíre ešte len základné informácie a zadanú úlohu sme sa pokúsili vyriešiť bez použitia internetu. 

A tu je správne riešenie:

Po dôkladnom preštudovaní správnych odpovedí sa musíme pochváliť, že sme nedopadli najhoršie. Rozdiel tvorí 18 bodov, čo je v celkovom hodnotení označené ako výborné. Vidno, že sme pripravení riešiť krízové situácie a fungovať ako jeden tím :o).

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky