Posádky sa predstavujú

Pre úspešný let je veľmi dôležité, aby sa členovia posádky navzájom dobre poznali. Vedeli, na koho sa môžu v prípade potreby obrátiť, koho požiadať o radu, o pomoc. Hoci naša "posádka" je spolu už tretí rok, stále sa nájde dosť vecí, ktoré jeden o druhom nevieme. Preto dúfame, že nás táto dobrodružná výprava do vesmíru nielen obohatí, ale aj pevnejšie zomkne. Na jej konci by sme mali nielen poznať dobré i zlé vlastnosti toho druhého, ale aj vedieť, čo ho trápi, ako mu pomôcť či rozveseliť ho.

A tú sú členovia nášho kozmického tímu:

Našu dobrodružnú vesmírnu cestu spolu s nami absolvuje aj strážska posádka, ktorá na predstavenie svojho "kozmotímu" použila aplikáciu I´m Astronaut. Zaujala nás natoľko, že sme neváhali ani chvíľočku a okamžite vyskúšali, či aj nám skafandre pristanú rovnako ako našim českým kamarátom.

Aby sa naši českí kamaráti dozvedeli viac o meste, z ktorého pochádzame, natočili sme pre nich kratučké video o najkrajších miestach nášho regiónu:

Spoločná projektová hymna

Po vzájomnom predstavení oboch medzinárodných posádok sme sa dohodli na spoločnej projektovej hymne, ktorú si zaspievame pred každou vesmírnou misiou. Dôvodov je hneď niekoľko: pieseň na perách znamená veselú myseľ, vyvoláva úsmev na tvári a dodáva aj odvahu (najmä pri výpravách s neistým koncom). Striedanie českých a slovenských častí piesne je zas znakom prelínajúcej sa vzájomnej spolupráce oboch posádok a veselý text odráža náš optimistický pohľad na úspešné zavŕšenie našej celoročnej vesmírnej cesty :o).

Píseň (téměř) kosmická

1. S Kosmotour Proxima cestujem po vesmíru,

znám hvězdy, planety, Slunce i černou díru.

Vždycky mě překvapí, jak to tam všude žije,

rozličných stvoření plná je galaxie.

2. Zelené bytosti z ufa na nás mávajú,

stačí sa pousmiať, priateľsky zažmurkajú.

Keď sa k nim priblížiš, vydajú kvílivý zvuk,

vhupnú do taniera, schová ich planétiek zhluk.

3. Z Merkura na Pluto a potom zase na Zem,

jednou se smažíme, podruhé třesem mrazem.

Kometa ohonem vesele zdálky mává,

Velký Vůz zapomněl, co je to přednost zprava.

4. Vesmírny trpaslík, obor či Supernova,

atmosféra v kozme je pre všetkých priam snová.

Mesačný kosák nám dorastá zo dňa na deň,

občas si dovolí naša Zem vrhnúť naň tieň.

5. Někdy si projedem i celou dráhu mléčnou,

ležatou osmičkou kreslíme nekonečno.

Možná se vrátíme až za pár světelných let,

za sebou necháme celý náš pozemský svět.

6. Keď hviezdnatá je noc, berieme ďalekohľad,

vyjdeme za mesto, tam, kde je dobrý výhľad.

Nájdeme Polárku, Pegasa aj Orion,

do tmy nám zabliká nebezpečný Škorpión.

7. Na cestu postačí zásoba fantazie,

doma je doma, jen člověk nic nezažije.

Létání vesmírem, no to nás vážně baví,

z té cesty veliké vrátí se všichni zdraví.

8. V beztiažovom stave vznášame sa raketou,

s ľahkosťou míňame planétu za planétou.

Kto s nami poletí, nemôže obanovať,

s Kosmotour Proxima je vždy na čo spomínať!

(český text Jiří Pachl s drobnými úpravami Jaroslavy Pachlové a slovenský text Janka Koštialiková na melodii Tak jsem tady od V. Rédla)

Vo vesmíre má všetko svoju hmotnosť, aj jednotlivé predmety a aj ľudské telo. Ale nemajú váhu, pretože nie sú priťahované k podlahe žiadnou silou. Pre človeka je to veľmi zásadné, pretože sa jeho svaly namáhajú iba veľmi mierne, nepomerne menej ako na Zemi. Preto musia ľudia žijúci vo vesmíre pravidelne cvičiť, niekedy až tri hodiny denne. Používajú na to stacionárne bicykle, gumové expandery a iné športové potreby, aby umelo zaťažovali svaly a udržiavali ich v normálnej kondícii.

My sme na tento účel použili našu vesmírnu projektovú hymnu, ku ktorej sme si vytvorili aj malú pohybovú zostavu (zatiaľ slovenská posádka k českému textu, ale onedlho určite pribudne aj popis českých cvikov k slovenskému textu). Keď každý deň poctivo odspievate a odcvičíte všetkých 8 slôh, uvidíte, ako výrazne sa zlepší vaša kondička :o)

Popis cvikov slovenskej posádky na český text:

Východzia poloha: stoj spojný, ruky vbok

Výpad vpred pravou nohou, prinožiť, výpad vpred ľavou nohou, prinožiť, výskok s obratom, ruky urobia čelný kruh do pripaženia (S Kosmotour Proxima cestujem po vesmíru,).

Výkrok ľavou nohou vpred, ľavá ruka do vzpaženia, pravá do upaženia, vrátiť sa späť do stoja spojného, ruky v pripažení. Výkrok pravou nohou vpred, pravá ruka do vzpaženia, ľavá do upaženia, po dokončení podpor drepmo (znám hvězdy, planéty, Slunce i Černou díru,)

V podpore drepmo zanožiť pravou, späť, zanožiť ľavou, späť, stoj spojný, ruky vbok (Vždycky mně překvapí, jak to tam všude žije,).

Krok prísunný pravou, krok prísunný ľavou, obrat s čelným kruhom, ruky skončia v pripažení (rozličných stvoření plná je galaxie).

Aké sme znamenia?

Horoskop je v astrológii diagram rozmiestnenia nebeských telies v čase narodenia človeka. Ide o obrazec, v ktorom sú zakreslené pozície Slnka, Mesiaca, planét a niektorých ďalších horoskopických prvkov v 12 znameniach zverokruhu.

Zisťovali sme, v akých znameniach sú narodené deti z našej triedy a či charakteristika jednotlivých znamení súhlasí s ich povahovými vlastnosťami (BARANBÝKBLÍŽENCIRAKLEV, PANNA, VÁHY, ŠKORPIÓN, STRELEC, KOZOROŽEC, VODNÁR, RYBY). Zistené údaje sme následne spracovali v programe Excel do prehľadných grafov:

Keďže všetky znamenia majú aj svoje špecifické symboly, zvečnili sme si ich pomocou vypaľovačky na magnetky pre šťastie.