Deň jablka

21.10.2017

Všetci vieme, že jabĺčko výborne chutí, je zdravé a má blahodarný účinok na náš metabolizmus. Jablká sú dobré nielen na trávenie, ale aj na imunitu a povzbudenie dobrej nálady. Obsahujú celý rad vitamínov a bývajú naším najčastejším spoločníkom každodenného života. Šťavnatý kúsok jablka zásobí telo energiou, uhasí smäd a dobre zasýti. Práve z tohto dôvodu má tento "vitamínový zázrak" svoje miesto aj v kalendári. Každý rok si 21.októbra pripomíname, ako posilňuje náš organizmus a ako významne prispieva k celkovému zdraviu človeka.

A práve kvôli jeho prínosu pre naše zdravie sme sa rozhodli osláviť tento deň aj na našej škole. Celé vyučovanie sa nieslo v znamení aktivít, ktoré s jablkom nejakým spôsobom súviseli. Na hodine matematiky sme starostlivo ukladali jabĺčka do police vždy po dve alebo po tri, tak, aby sme ich pomocou násobenia dokázali rýchlejšie spočítať. Na slovenskom jazyku sme si zas potrápili svoje hlávky vymýšľaním "jablkových slovných rodiniek", čiže slov, ktoré majú s jablkom rovnaký slovotvorný základ. Hoci sa nám ich podarilo vymyslieť len 8, pri následnom zoradení podľa abecedy nám dali poriadne zabrať. Museli sme si totiž pozorne všímať až štvrté či piate písmeno slova, nakoľko začiatok slova bol u všetkých slov úplne rovnaký. Následne sme tento vzácny plod znázorňovali na výtvarnej výchove ako mozaiku, v ktorej sme sa usilovali nielen o hodnoverné zobrazenie jeho tvaru, ale najmä o vyvážené zastúpenie tvarov a farieb.

Zlatým klincom celého dňa bola výroba vlastnoručne pripravených ovocných šalátov, ktoré by mali byť pravidelnou a neoddeliteľnou súčasťou nášho jedálnička. Spoločnými silami sme dokázali vo veľmi krátkom čase spracovať obrovské množstvo nielen jabĺk, ale aj hrozna, sliviek, banánov, pomarančov, citrónov a mandarínok. Výsledkom nášho snaženia boli dve obrovské misy plné vitamínov, ktorých obsah zmizol skôr, než sme sa nazdali. Hoci všetci vieme, že takéto šaláty nám pomôžu prekonať nastupujúce sychravé jesenné počasie bez prechladnutia či chrípky, nevenujeme ich významu toľko pozornosti, ako by sme mali. Verím, že nebudeme čakať do ďalšieho októbra a takéto dobroty si urobíme častejšie i doma. Posilníme nimi nielen svoje zdravie, ale potešíme aj svojich najbližších, ktorí určite takúto zdravú lahôdku dokážu náležite oceniť.

Chcela by som touto cestou poďakovať všetkým rodičom, ktorí svoje deti na tento deň vybavili nielen ovocím, ale aj malými nožíkmi, lopárikmi, miskami a lyžičkami. Vďaka takejto zodpovednej príprave mali z tohto dňa zážitok nielen naše oči, ale aj chuťové bunky :o).