Mikuláš medzi nami

06.12.2017

"Pásli ovce valasi, pri betlemskom salaši,

anjel sa im ukázal, do Betlema ísť kázal.

Vstaňte hore a choďte, Krista Pána nájdete.

Nájdete ho v jasličkách, ovitého v plienočkách.

Mária ho kolembá a Jozef mu tak spieva.

Na husličkách jujuju a na gajdách dududu."

Takto veselo sme privítali Mikuláša, ktorý dnes zavítal do našej triedy. A nebol sám. Už tradične ho sprevádzali anjeli a čerti, ktorí mu pomáhali porozdávať sladkosti a vytvoriť tú správnu atmosféru. Našťastie nikoho nevystrašili, iba nás mikulášsky vyzdobili. Dobré deti srdiečkami na líčka a tie menej poslušné pravými sadzami. Keďže málokto poslúchal celučičký rok, každému sa ušlo aj z jedného, aj z druhého.

Po mikulášskej nádielke sme sa slávnostne naladení presunuli do domu kultúry, kde na nás čakalo pásmo vianočných skladieb a piesní. Pripravili ho pre nás žiaci našej školy, ktorí navštevujú Základnú umeleckú školu v Ilave. Pod vedením svojich pani učiteliek nám predviedli, čo všetko sa už stihli naučiť. A že toho nebolo málo! Každé hudobné číslo nás zaujalo niečím iným. Niektoré skladby nás roztlieskali, iné zas navodili čarokrásny pocit čerstvo napadnutého snehu či blížiacich sa Vianoc. Raz sme si do rytmu podupkávali, inokedy sme neodolali a pridali sa k spevákom na pódiu. Najväčší úspech zožala skladba Kristíny Na bieleho koňa, ktorá zdvihla zo sedadiel takmer všetky deti. Hoci sa v texte nespomína ten povestný biely kôň, na ktorom by každoročne mal pricválať Martin, nikomu z prítomných to nevadilo.  V ničom však nezaostávali ani malé tanečníčky, ktoré si svojím krehkým prejavom veľmi ľahko získali srdcia všetkých prítomných.

Po každom čísle, ktoré bolo vždy odmenené velikánskym potleskom, sme si však skúsili aj predstaviť, akú veľkú asi cítia zodpovednosť žiaci, ktorí sa striedali na pódiu. Nie je veru ľahké predstúpiť pred tak početné publikum a sústrediť sa na vystúpenie, ktoré každého z nich stálo neraz aj niekoľkohodinový tréning. Práve preto sme obdivovali všetkých hudobníkov a spevákov, ktorí nám s hrdosťou predviedli výsledky svojho trpezlivého cvičenia a tešíme sa, kedy raz medzi nimi uzrieme aj niekoho z našej triedy :o).