Noc s Andersenom

24.03.2018

NOC S ANDERSENOM je oslavou narodenia najznámejšieho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Od roku 2000 ju organizujú knižnice, materské a základné školy, domovy detí, detské domovy, nemocnice a iné inštitúcie, ktoré vždy jedenkrát do roka otvoria v noci svoje brány a pozvú deti vybavené vankúšikmi a spacími vakmi na nočné dobrodružstvo spojené s rozmanitými čitateľskými aktivitami. 

V minulom roku sa do tejto akcie zapojilo 98 655  účastníkov na viac ako 1695  miestach našej planéty (na Slovensku, Poľsku, Dánsku, Slovinsku, Grécku, Taliansku, Novom Zélande, v Saudskej Arábii, Austrálii, USA, Kanade, Portugalsku, Fínsku, Švajčiarsku, Rakúsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Španielsku, Ukrajine, Macedónsku, Srbsku, Bulharsku, Chorvátsku...). V tomto roku sme sa k milovníkom rozprávkového sveta opäť pripojili aj my. Čo sa dialo a aké prekvapenia na nás čakali? 

V poradí 18. rozprávková Noc s Andersenom niesla názov: "Nezabudnuteľná výprava za tajomstvami vesmíru" alebo "S KOSMOTOUR PROXIMA za hranice všedných dní". Bola motivovaná  etwinningovým projektom, ktorý v tomto školskom roku realizujú naši žiaci (3.A, 4.A) v spolupráci s českou partnerskou školou v Stráži. Vstupenkou na toto podujatie bol príbeh ma tému, Planéta, na ktorej by som chcel žiť. Hneď po príchode do školy sa všetci prihlásení zmenili na účastníkov netradičného zájazdu, ktorý organizovala cestovná kancelária Kosmotour Proxima. Nakoľko však išlo o veľmi dlhú a nebezpečnú cestu, na ktorej boli často v ohrození aj životy účastníkov, bolo nevyhnutné, aby sa všetci riadili vesmírnym desatorom. Až po oboznámení sa so základnými letovými pravidlami a zložení sľubu sa mohli rozdeliť na posádky, ktoré priebežne plnili najrozmanitejšie úlohy v triede, na chodbe, v telocvični i vonku.  Každá časť tejto neopakovateľnej cesty bola náročnejšia a náročnejšia. Účastníci zájazdu však na zadaných úlohách pracovali s obrovskou chuťou a k novým výzvam pristupovali s nadľudskou odvahou. Po zvládnutí každej nasledujúcej úlohy získali do svojho "Preukazu kozmonauta" aj ďalší významný bod, ktorý ich posúval vždy o krok bližšie k získaniu najvyššieho možného titulu - veliteľa posádky. Vďaka obrovskej energii a neutíchajúcemu zápalu sa všetci s úplnou ľahkosťou popasovali s teoretickou, praktickou aj  psychologickou prípravou. Preukázali, že dokážu pracovať v tímoch, spolupracovať na spoločných úlohách, pomáhať ochotne ostatným účastníkom a správať sa k nim s úctou a rešpektom. 

Veľmi vzácnym "doplnkom" ich správania však bol aj zmysel pre humor a dobrá nálada, ktorými oplývali od začiatku, až do konca. Obe tieto ich zručnosti sa prejavili najmä pri tvorbe spoločných básní o jednotlivých vesmírnych telesách:

1. Keby som žil na Mesiaci, cvičil by som ako žiaci.

Chlpy by som mal na palci, modrinu na ľavom pleci,

robil by som smiešne veci, žil by som vo veľkom vreci.

2. Keby som žil na Venuši, mal by som ja štyri uši.

Jedol by som denne suši, vždy mi pri tom srdce búši.

3. Keby som žil na Saturne, boli by tam všade studne.

Pivo by som z nich vždy pil, z toho piva by som vyl,

a potom sa vybláznil.

4. Keby som bol Marťanom, mal by som luxusný dom.

Fantastickú saunu v ňom, ešte aj kameňolom.

5. Keby som žil na planéte Orbit IV.,

chytal by som stále iba tučné ryby.

V diktáte by som narobil samé chyby,

po večeroch hľadal pri kráteroch hríby.

A stále sa pozeral, na svoj nový overal.

Jablká len oberal, ich veľkosť si pomeral.

Takto by som sa tam mal, každý deň by som spieval,

len ľudové pesničky, od tej našej Zuzičky.

Záverečnou, a zároveň aj najočakávanejšou úlohou účastníkov vesmírnej výpravy bolo hľadanie spadnutých hviezd. Hoci už bola pokročilá hodina a nikde ani vtáčika-letáčika, nikto z prítomných sa nevrátil s prázdnymi rukami. Radosť z ich objavenia bola oveľa väčšia, keď okrem sladkého prekvapenia ukrývali aj tajomné odkazy od záhadných mimozemšťanov.

Našu cestu za tajomstvami vesmíru sme zakončili animovanou rozprávkou na dobrú noc. Vybrali sme si príbeh o robotovi menom Wall-E, ktorého úlohou bolo čistenie znečistenej planéty Zem. Hoci sme nepretržite súťažili takmer 6 hodín, našli sa aj takí, ktorí zvládli rozprávku dopozerať až do úplného konca. Zrejme im zážitky z celého dňa nedovolili ponoriť sa tak rýchlo do ríše snov. Túto nezabudnuteľnú noc nám bude pripomínať nielen množstvo zážitkov, ale aj krásne odznaky s logom akcie, balíček "kozmickej stravy" a galaktická ceruzka, ktorú každý účastník výpravy dostal za úspešné zvládnutie všetkých úloh.

Na záver sa chceme ešte poďakovať všetkým mamičkám, babičkám, oteckom aj deduškom, ktorí sa postarali o to, aby sme nezostali len o "kozmickej strave", ale aby sme sa pri ochutnávaní najrozmanitejších dobrôt (sladkých aj slaných) dostali až do nebeských výšin :o).  Aj vďaka vášmu kuchárskemu a cukrárskemu umeniu bola táto noc DOKONALÁ! Ďakujeme.