Olympijský deň

25.06.2018

Heslo "športom k zdraviu" pozná každý z nás. Ale ruku na srdce, koľkí sa ním v živote aj riadia? V dnešnej dobe len máloktoré deti zoberú do rúk namiesto tabletu loptu. Hodiny strávené pred televíznou či počítačovou obrazovkou sa každodenne podpisujú na zdraví našej generácie. Krivé chrbtice, bolesti hlavy, oslabené svalstvo, silné dioptrie, pretrvávajúca únava a pocit slabosti... To je len zlomok toho, ako reaguje detský organizmus na to, keď mu odopierame pravidelný pohyb.

Prebudiť záujem detí o šport a pohyb ako taký, nie je však také jednoduché. Preto sme sa rozhodli staviť na vrodenú súťaživosť detí a otestovať ich hranice fyzických možností priamo v olympijských disciplínach. V rámci Olympijského dňa si žiaci 1.stupňa zasúťažili nielen v individuálnych, ale aj kolektívnych športoch: v štafetovom behu, hode basketbalovou loptou, v skoku do diaľky z miesta, v krúžení kruhom, behu s fúrikom, vybíjanej a futbale. Hoci nás tento rok spoločná kategória so štvrtákmi predurčovala na úplný neúspech, opak bol pravdou. Podarilo sa nám zabodovať hneď v dvoch disciplínach.

Nádherné 2.miesto v štafetovom behu získalo zmiešané družstvo v zložení: Veronika Baginová, Adrian Yan, Michal Januch a Tomáš Varga. V hode basketbalovou loptou bol zas úspešný Timothy Kazda, ktorý sa umiestnil na krásnom 3.mieste.

Koho neoslovili olympijské disciplíny, mohol si zasúťažiť aj v doplnkových súťažiach ako chôdza na chodúľoch, hod na cieľ či kresba na asfalt. Niektorí však dali prednosť povzbudzovaniu, ktoré súťažiacich vyburcovalo k vrcholovým výkonom. Teší nás, že všetky deti sa do jednotlivých disciplín vrhali s maximálnym nasadením, vďaka čomu boli ich výkony lepšie ako na hodinách telesnej výchovy.

Po dnešnom dni sa zdá, že to so súčasnou generáciou detí nebude až také zlé. Preto neváhajme a naplánujme si aj počas nastupujúceho prázdninového obdobia čo najviac pohybových aktivít v podobe bicyklovania, korčuľovania, plávania či turistických prechádzok spojených s objavovaním krás okolitej prírody. Športu zdar!