Plavecký výcvik v Púchove

15.12.2017

My sa vody nebojíme! Prečo? Lebo sme sa s ňou skamarátili! Počas päťdňového plaveckého výcviku, ktorý sme absolvovali začiatkom decembra, mnohé deti prekonali strach, ktorý im bránil ísť ďalej od brehu či skočiť do hlbokej vody. Vďaka trpezlivému prístupu inštruktorov plávania v Púchove sa všetci naučili preplávať určitú vzdialenosť a tak urobiť prvý krok k tomu, aby mohli v ďalšom období popracovať na ľubovoľnom plaveckom štýle. Za pomoci vodných hier a najrozmanitejších plaveckých doštičiek či šmýkačiek sa cítili ako ryby vo vode. Hry na "dubáčiky", "hviezdice" či "vodný vláčik" im ukázali, že voda nie je nepriateľ. Ba práve naopak. Pri pozornom počúvaní a plnení pokynov inštruktorov sa neskutočné stávalo skutočnosťou. Kým v pondelok sa mnohí báli bez držania nosa ponoriť hlavu pod hladinu, v stredu už takéto plávanie považovali za úplnú samozrejmosť. Bolo úžasné sledovať, ako sa v priebehu výcviku z ustráchaných neplavcov stávali pozorní žiaci, ktorí doslova viseli na perách inštruktorov a do bodky plnili ich povely.

Z pohľadu učiteľa, ktorý pracuje s deťmi "na súši" veľmi oceňujem citlivý prístup, vďaka ktorému aj najúzkostlivejšie deti prekonali samy seba. V priebehu niekoľkých hodín dokázali inštruktori odhadnúť, ako ku ktorému dieťaťu pristupovať. Kde treba pochváliť, kde zas napomenúť, kedy povzbudiť či pritvrdiť... Učiť plávať sebavedomé dieťa, ktoré vie čo chce a ide si za tým, nie je to isté, ako presvedčiť neplavca, kŕčovito zvierajúceho schodíky, aby sa položil na hladinu. Dobrým slovom, neustálym povzbudzovaním a pochvalami docielili obrovské pokroky najmä u detí, ktoré sa ocitli v hlbokej vode po prvýkrát. Bolo úžasné sledovať, ako tieto deti plávali s úsmevom na perách. Boli si vedomé toho, že zvládli niečo, o čom si až doteraz mysleli, že je pre ne nedosiahnuteľné - skočiť do hlbokej vody, vynoriť sa a doplávať k najbližším schodíkom. Aké jednoduché pre plavcov! Aké ťažké pre ostatných!

Všetkým deťom, ktoré spravili tento prvý veľký krok k plávaniu srdečne blahoželám a aj v ich mene ďakujem všetkým inštruktorom plávania. Verím, že skúsenosti, ktoré nadobudli, budú aj naďalej rozvíjať (video).