Prelet Slnečnou sústavou
Aj malé dieťa vie, že do vesmíru sa nedá cestovať bežným dopravným prostriedkom. Na takúto výpravu je potrebná špeciálna vesmírna raketa, ktorá nás bezpečne dopraví mimo zemskej atmosféry do kozmického priestoru. Keďže záujemcov o cestovanie do vesmíru je v poslednej dobe veľmi veľa, rozhodli sme sa nečakať, kým na nás príde rad a zhotoviť si vlastné rakety:
Inšpirovali sme sa českou posádkou a pustili sme sa aj do výroby "fúkacích rakiet". Následne sme usporiadali vesmírne preteky. A tu sú naši víťazi:
A kam vlastne poletíme? No predsa z Merkúra až na Pluto, presne tak, ako sa spieva v našej spoločnej projektovej hymne. Aby sme však v nekonečnom kozmickom priestore nezablúdili, mali by sme vedieť, v akom poradí jednotlivé planéty za sebou nasledujú. Nebudeme predsa cestovať z prvej planéty na tretiu a potom zase späť na druhú. Takto by nám mohli veľmi rýchlo dôjsť pohonné látky a celá naša výprava by sa mohla skončiť katastrofou. Preto sme využili voľne dostupnú stránku - www.readwritethink.org, ktorá nám pomohla všetky planéty Slnečnej sústavy usporiadať pekne po poradí:
A na koho sme na našej prvej výprave cestou narazili? No predsa na rôzne formy života - od tých najjednoduchších až po tie najvyspelejšie. Naši českí kamaráti ich objavili už oveľa skôr. Pri návšteve ich webovej stránky môžete porovnať, či sa im podarilo odfotografovať rovnakých mimozemšťanov ako nám :o).
Pri našom putovaní kozmickým priestorom vzniká množstvo krásnych výtvarných prác, ktoré priebežne vkladáme do spoločného česko - slovenského zásobníka s názvom "VESMÍRNE KOZMOHRÁTKY":
Bez základných znalostí o Slnečnej sústave sa niektorí možno zaobídu. My však k takýmto ľuďom nepatríme. Svedčí o tom najmä skutočnosť, že len vďaka takýmto vedomostiam sme sa dokázali popasovať s vesmírnou tajničkou, ktorú nám poslali naši českí kamaráti. Hoci sme ovládali odpovede na jednotlivé otázky, menší problém nám robilo ich zapisovanie v českom jazyku. Nakoniec sme sa však spoločnými silami predsa len dopátrali k jej riešeniu.
Veľkým spestrením nášho bádania po vesmírnych záhadách bola aj hra s geoboardom. Geoboard je štvorcová doska s kolíkmi alebo klincami, ktoré sú umiestnené v pravidelných rozostupoch. Na ne sa do rôznych tvarov naťahujú farebné gumičky. Je to hlavne matematická pomôcka ideálna pre objavovanie geometrických tvarov, figúrok, čísel a písmen. Táto hra však v nemalej miere povzbudzuje aj kreativitu a experimentovanie a podporuje i jemnú motoriku.
My sme sa o nej dozvedeli od našich českých kamarátov, ktorí sú v hre s ňou mimoriadne zruční (pozri stránku Geoboard a rakety). Nechali sme sa inšpirovať a vyrobili sme si rovnaké geoboardy, aby sme si aj my mohli vyskúšali svoju šikovnosť. A tu sú naše rakety, družice a mimozemšťania:
Vedeli ste o tom, že aj planéty vydávajú zvuk? Vypočuli sme si zvukové nahrávky zvuku, ktorý vydávajú planéty Zem, Jupiter a Saturn. Niektoré len ticho hučali, iné zas pripomínali vzdialené šumenie či dokonca brúsenie nejakého kovového predmetu.
Rozmýšľali sme, či by sme dokázali niektorú z týchto "vesmírnych symfónií" napodobniť. Jediný zvuk, ktorý sa nám podarilo pomerne verne napodobniť, bol zvuk meteoritu, keď horí v atmosfére. Veď posúďte sami:
Viete, čo je to kaleidocyklus?
Ide v nezvyčajnú papierovú skladačku, ktorej návod na výrobu nám poslali naši českí kamaráti (video). Oni sú už pri skladaní tohto nezvyčajného prstenca zloženého z pravidelných štvorstenov úplní profesionáli. Keďže my sme o takomto nezvyčajnom telese počuli po prvýkrát, museli sme si pred jeho výrobou pozrieť najskôr video. Až potom sme sa pomaly pustili do jeho skladania. Zo začiatku to vyzeralo ako poriadny hlavolam. Ale po nácviku "nanečisto" (čierno-biela verzia), sme to už aj my zvládali ako profíci. Onedlho bol vesmírny kaleidocyklus na svete! Stačí jedno jeho otočenie a z rozžeraveného Slnka sa v okamihu stane Zem, galaxia či celá Slnečná sústava. Vyskúšajte si to s nami!